Formularz do szkoleń w ramach BUR - DANE DOTYCZĄCE PRZEDSIĘBIORSTWA DO OKREŚLENIA JEGO STATUSU
Wielkość zatrudnienia - obliczanie Rocznych Jednostek Pracy (RJP)
Roczne Jednostki Pracy (RJP), niezbędne do ustalenia statusu MŚP, należy obliczać zgodnie z zapisami artykułu 5 „Liczba personelu” Załącznik I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014:
„Liczba personelu odpowiada liczbie rocznych jednostek pracy (RJP), to jest liczbie pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w obrębie danego przedsiębiorstwa lub w jego imieniu w ciągu całego uwzględnianego roku referencyjnego. Praca osób, które nie przepracowały pełnego roku, osób, które pracowały w niepełnym wymiarze godzin, bez względu na długość okresu zatrudnienia, lub pracowników sezonowych jest obliczana jako część ułamkowa RJP.
W skład personelu wchodzą:
a) pracownicy,
b) osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego,
c) właściciele-kierownicy,
d) partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe
orzyści finansowe
Pracownikami są wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę, o dzieło oraz umowę zlecenie.
Praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym nie wchodzą w skład personelu. Nie wlicza się okresu trwania urlopu macierzyńskiego ani wychowawczego”.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
OBLICZANIE RJP DLA UMOWY ZLECENIE
Od 1 stycznia 2017 r. w każdej umowie zlecenie muszą być zawarte godziny pracy. Za rok 2016 i 2015 należy podzielić wynagrodzenie brutto przez najniższą stawkę godzinową obowiązującą w danym roku
Zgodnie z powyższym, do RJP należy zaliczyć wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bez względu na wymiar etatu i długość okresu zatrudnienia. W przypadku pracowników, którzy nie przepracowali pełnego roku, zostali zatrudnieni w trakcie roku lub byli zatrudniani sezonowo, należy policzyć jaką część ułamkową RJP stanowił ich czas zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Np. dla pracownika zatrudnionego w danym roku przez 8 miesięcy na pełnym etacie, wartość ta wynosiłaby 8/12. W przypadku zatrudnienia np. 2 pracowników na pełnych etatach przez 8 miesięcy, odpowiednio wylicza się tę wartość, tj. 2 x 8/12. Każdą taką wielkość wyliczoną dla danego roku należy zsumować, aby otrzymać pełną wartość RJP.
W sytuacji, kiedy podmiot znajduje się „na granicy” statutu mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa konieczne jest bardzo dokładne obliczenie ułamkowych części RJP. Wówczas obliczeń należy dokonać następująco: liczba dni zatrudnienia począwszy od pierwszego dnia rozpoczęcia pracy do dnia zakończenia pracy w danym roku/ liczba dni w roku * wymiar etatu.
Przykład:
Firma zatrudniała w roku 2014 pięciu pracowników na umowę o pracę:
• czterech w wymiarze pełnego etatu, zatrudnionych od 1 stycznia 2014 r.,
• jednego od 3 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., w wymiarze ¼ etatu.
Obliczenie RJP za rok 2015:
Średnioroczne zatrudnienie w przedsiębiorstwie = 4 RJP + ułamkowa część RJP piątego pracownika.
Piąty pracownik przepracował w firmie w roku 2014 151 dni (29 dni sierpnia + dwa miesiące po 30 dni + dwa miesiące po 31 dni). W skali roku stanowi to 0,10 RJP: 151 dni przepracowanych / 365 dni roku = 0,4137 *0,25 etatu = 0,10 RJP.
Łącznie średnioroczne zatrudnienie w przedsiębiorstwie w roku 2014 wynosiło 4,10 RJP.
Roczny obrót oblicza się przez obliczenie przychodu, jaki przedsiębiorstwo uzyskało ze sprzedaży produktów i świadczenia usług w ciągu roku, który jest brany pod uwagę, po odjęciu rabatów oraz innych przychodów finasowych. Obrót należy obliczyć bez uwzględnienia VAT oraz innych podatków pośrednich. Wyrażone w PLN ( wielkości dotyczące rocznych obrotów przelicza się na EUR według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy) – w przypadku wypełnienia dokumentów przez Centrum Rozwoju i Edukacji przelicza CRiE w innych przypadkach przelicza klient.
Całkowity bilans roczny odnosi się do wartości głównych aktywów przedsiębiorstwa. Wyrażone w PLN wielkości dotyczące rocznej sumy bilansowej przelicza się na EUR według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.